Волынки и Web.
Ничего общего! Почти...

Hong Kong Blues

В рубрике: Тексты песен — 23.08.2012

It's the story of a very unfortunate coloured man
Who got arrested down in old Hong Kong
He got twenty years' privilege taken away from him
When he kicked old Buddha's gong

And now he's poppin' the piano just to raise the
price
Of a ticket to the land of the free
Well, he says his home's in 'Frisco where they
send the rice
But it's really in Tennessee

That's why he says
I need someone to love me
Need somebody to carry me home to San
Francisco
And bury my body there
I need someone to lend me a fifty-dollar bill
and then
I'll leave Hong Kong far behind me
For happiness once again

Won't somebody believe
I've a yen to see that Bay again
Everytime I try to leave
Sweet opium won't let me fly away
I need someone to love me
Need somebody to carry me home to San
Francisco
And bury my body there

That's the story of a very unfortunate coloured man
Who got arrested down in old Hong Kong
He got twenty years' privilege taken away from him
When he kicked old Buddha's gong.


Похожие новости.


Про Красивую Жизнь

Про Красивую Жизнь

Нет времени ждать, всё хочется взять Всё нужно успеть Навстречу судьбе, в тёмно-красном купе Леди мчат по Москве На пляже все мужики, хотят их взять за буйки Но ставки так высоки У мегастильных дам туры в



Колесо

Колесо

Весна - за зимою, літо - за весною, Я - за батьком, мій син - за мною. Битими шляхами, кручами-ярами Пролягла дорога від землі - до Бога. Радощами, бідами, голодом, обідами, Ранковою росою, дівочою красою. По



Зимнее Солнце

Зимнее Солнце

Солнечный свет, зимний рассвет, Но не согреет он меня. Тайну любви держишь внутри, Но извини, так нельзя, Жить без тепла. С солнцем я тебя сравню В зиму лютую, так слепишь глаза Только, где твоё тепло? Где хранишь его,



Belly Shit

Belly Shit

Uh Shits all good The deal got signed and my splits all good And these haters pretending that it's all good Say that shit in person man I wish ya'll would I'm a mothafucking genius goddammit I ain't the



Взгляд Изнутри

Взгляд Изнутри

Добрый вечер, дорогие друзья, мы приветствуем вас на частоте 228 FM в передаче "Взгляд изнутри". И у нас в студии очень интересный гость, представьтесь, пожалуйста. Май нэйм из Аркадий, я хакер с




Нет комментариев

Комментариев нет.

Извините, обсуждение на данный момент закрыто.